Poradna - OtázkaNová otázka

Poradna  -  Právní poradna

Denní svícení

5 let, 8 měsíců

Dnes už běžná věc, v případě homologovaných světel, která jsou namontovaná dle normy, šetří žárovky v předních světlometech, alternátor a potažmu i paliva a tudíž Vaše penízky.


Odpověď 0

5 let, 8 měsíců
Doli

Vyjádření Ministerstva dopravy ČR:

Montáž, umístění a zapojení denních svítilen předepisuje a upravuje homologační předpis EHK/OSN č. 48, který předepisuje vyhláška č. 341/2002 Sb.

Tyto svítilny jsou nepovinné na automobilech a zakázané na přípojných vozidlech. V tomto homologačním předpisu je podrobně uvedeno jak má být svítilna umístěna na výšku, šířku, délku vozidla, elektricky zapojena a požadavek na orientaci směrem dopředu.

Svítilny pro denní svícení, které jsou homologovány dle předpisů EHK/OSN nebo EHS/ES lze použít v souladu se zákonem č. 411/2005 Sb., kterým se mění zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích v posledním platném znění (dále jen zákon).

Denní svítilny firmy HELLA můžete použít k svícení, pokud jsou homologovány dle předpisu EHK/OSN č. 87 (označeny homologační značkou E s č. xxxx pod kterým byla homologace uvedena a označením RL). Vámi dodaná dokumentace k těmto svítilnám HELLA tuto podmínku splňují.

O montáži na konkrétní značku vozidla musíte získat informace přímo v návodu k montáži, protože jsou dodávány sady univerzální a také svítilny speciálně přizpůsobené na konkrétní typ vozidla se speciálními montážními díly.

V následujícím textu uvádíme vybrané požadavky na umístění z předpisu EHK/OSN č. 48 (základní) na denní svítilny:

počet - dvě na přídi vozidla

na šířku - max. 400 mm od bočního obrysu vozidla a nejméně 600 mm mezi sebou (u vozidel s šířkou menší než 1300mm může být 400 mm)

na výšku - od 250 mm do 1500 mm nad vozovkou.

K elektrickému zapojení denních svítilen připomínáme zejména, že jejich zapojení zajistí plnění následujících podmínek:

  • svítí samostatně bez obrysových světel,
  • automaticky se zapínají s polohou "klíčku" pro běh motoru a zhasnou po vypnutí motoru,
  • povinně se automaticky vypínají při rozsvícení světlometů
  • kontrolka je nepovinná.

Z výše předepsaných požadavků na montáž vyplývá, že se automaticky rozsvítí bez dalších světel či svítilen.

Upozorňujeme, že hodnocení předepsaného umístění a zapojení dle předpisu EHK/OSN č. 48 je odborná záležitost, která není určena k individuálnímu posouzení. Doporučujeme proto odbornou montáž a kontrolu ve zkušební stanici (vybrané STK) nebo v pověřené zkušebně (ÚSMD Praha nebo TÜV ÚVMV Praha).

Po dodatečném namontování denních svítilen nejde o přestavbu vozidla ani o změnu technických údajů v registru či TP.


Komentáře (0)

Přidat komentář


Další otázky - Právní poradna Vložit otázku

W169 - Zatmavená boční skla Na MB W 169 A150, jež bylo vyrobeno, dovezeno do ČR oficiálním dovozcem a uvedeno zde do provozu v roce 2008, jsou přední boční originální skla (přímo z prvovýroby) zatemněna nad povolenou mez (a nejedná se o fólie!). Po upozornění na STK jsem se obrátil postupně s dotazem, zda jsem povinen skla vy......

W245 - Reklamace opravy Dobrý den, prosím o radu v docela pro mě složité situaci. Při poslední STK byl můj vůz poškozen paní, která couvala z garáže emisí a trefila se do mých pravých předních dveří. Můj vůz stál. Prý mě neviděla. Sepsali jsme protokol, poškozeny byly pravé přední dveře (3 prohnutá místa) a pravé zrcátko (......

R171 - Záruka na lak po 6-ti letech se mi na zadní části střechy, na straně řidiče, v místě pomyslné čáry konce dveří, objevila v délce cca 10cm a šířce od 1-4mm (nepravidelně) vada laku. Vytvořila se nepravidelná mapka. Chystám se s tím po svátcích do servisu... Poraďte mi prosím co s tím?

W251 - Reklamace opravy Špatná oprava, zničený díl a neuznání chyby v servisu. Dobrý den, mám dotaz jak mám reagovat na konkrétní situaci a jaké kroky podniknout. Nechali jsme vyměnit na Mercedesu spojku od klima-kompresoru, ale v servisu se jim povedlo nový díl zničit (díl jsme si přinesli sami), vysvětlili nám že to ......

W221 - Vada po koupi Dobry den,pred 14dny sem si koupil mercedes S 350i rok 2006 ,ktery se mi nyni porouchal motoricky zacal rachtat.pri konzultaci s technikem mi bylo receno ze to vypada na vacku,prej ca 40tis tak sem oslovil prodavajiciho a ten semnou odmita otom diskutovat,jak mam prosim postupovat,kdyz auto jeste ne......

W414 - Tažné zařízení Dobrý den,prosím o radu,mám na autě závěs jehož typový list udává max.hmotnost přívěsu 1200kg,ale pod hvězdíčkou je dodatek jeli maximální hmotnost přívěsu v TP vozidla nižší,platí hodnota dle TP. V TP je psáno,tažné zařízení třída A50-X ,bržděný 750 kg,nebržděný 400kg. Vozidlo je typováno jako ná......

Folie na sklech aut Tmavé folie na bočních a zadních sklech aut jsou běžnou a většinou i praktickou věcí, jak je to tedy s vyhláškou okolo nich?

Výměna motoru a administrativa s tím spojená V nedávné době jsem se opět setkal s názorem, že v dnešní době je možné vyměnit motor v autě v podstatě za jakýkoliv a na registru vozidel nechat udělat tzv. výmaz čísla motoru a je vše v pohodě. Jak to tedy je opravdu?

Zimní pneumatiky - jak to tedy opravdu je? Naši zákonodárci se opět vyznamenali, takže výklad nového nařízení používání zimních pneu není opět vůbec jednoznačný.

Pravomoci městské policie Setkali jste se s jednáním městského policisty, které Vám nepřišlo zrovna adekvátní? Za co nás vlastně MP může pokutovat?