Poradna - OtázkaNová otázka

Poradna  -  Právní poradna

Denní svícení

4 let, 10 měsíců

Dnes už běžná věc, v případě homologovaných světel, která jsou namontovaná dle normy, šetří žárovky v předních světlometech, alternátor a potažmu i paliva a tudíž Vaše penízky.


Odpověď 0

4 let, 10 měsíců
Doli

Vyjádření Ministerstva dopravy ČR:

Montáž, umístění a zapojení denních svítilen předepisuje a upravuje homologační předpis EHK/OSN č. 48, který předepisuje vyhláška č. 341/2002 Sb.

Tyto svítilny jsou nepovinné na automobilech a zakázané na přípojných vozidlech. V tomto homologačním předpisu je podrobně uvedeno jak má být svítilna umístěna na výšku, šířku, délku vozidla, elektricky zapojena a požadavek na orientaci směrem dopředu.

Svítilny pro denní svícení, které jsou homologovány dle předpisů EHK/OSN nebo EHS/ES lze použít v souladu se zákonem č. 411/2005 Sb., kterým se mění zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích v posledním platném znění (dále jen zákon).

Denní svítilny firmy HELLA můžete použít k svícení, pokud jsou homologovány dle předpisu EHK/OSN č. 87 (označeny homologační značkou E s č. xxxx pod kterým byla homologace uvedena a označením RL). Vámi dodaná dokumentace k těmto svítilnám HELLA tuto podmínku splňují.

O montáži na konkrétní značku vozidla musíte získat informace přímo v návodu k montáži, protože jsou dodávány sady univerzální a také svítilny speciálně přizpůsobené na konkrétní typ vozidla se speciálními montážními díly.

V následujícím textu uvádíme vybrané požadavky na umístění z předpisu EHK/OSN č. 48 (základní) na denní svítilny:

počet - dvě na přídi vozidla

na šířku - max. 400 mm od bočního obrysu vozidla a nejméně 600 mm mezi sebou (u vozidel s šířkou menší než 1300mm může být 400 mm)

na výšku - od 250 mm do 1500 mm nad vozovkou.

K elektrickému zapojení denních svítilen připomínáme zejména, že jejich zapojení zajistí plnění následujících podmínek:

  • svítí samostatně bez obrysových světel,
  • automaticky se zapínají s polohou "klíčku" pro běh motoru a zhasnou po vypnutí motoru,
  • povinně se automaticky vypínají při rozsvícení světlometů
  • kontrolka je nepovinná.

Z výše předepsaných požadavků na montáž vyplývá, že se automaticky rozsvítí bez dalších světel či svítilen.

Upozorňujeme, že hodnocení předepsaného umístění a zapojení dle předpisu EHK/OSN č. 48 je odborná záležitost, která není určena k individuálnímu posouzení. Doporučujeme proto odbornou montáž a kontrolu ve zkušební stanici (vybrané STK) nebo v pověřené zkušebně (ÚSMD Praha nebo TÜV ÚVMV Praha).

Po dodatečném namontování denních svítilen nejde o přestavbu vozidla ani o změnu technických údajů v registru či TP.


Komentáře (0)

Přidat komentář


Další otázky - Právní poradna Vložit otázku

Legislativa pro denní svícení Dobrý den koupil jsem homologovaná světla pro denní svícení, která jsem zapojil podle návodu. Po nastartování se rozsvítí, po zapnutí parkovaček (tlumených světel) však nezhasnou úplně, ale jen znatelně poklesne intenzita svícení. Údajně jsou světla s touto funkcí homologovaná jako denní i poziční......

W169 - Zatmavená přední boční skla Na MB W 169 A150, jež bylo vyrobeno, dovezeno do ČR oficiálním dovozcem a uvedeno zde do provozu v roce 2008, jsou přední boční originální skla ( přímo z prvovýroby ) zatemněna nad povolenou mez ( a nejedná se o folie! ). Po upozornění na STK jsem se obrátil postupně s dotazem, zda jsem povinen skl......

W245 - Reklamace opravy Dobrý den, prosím o radu v docela pro mě složité situaci. Při poslední STK byl můj vůz poškozen paní, která couvala z garáže emisí a trefila se do mých pravých předních dveří. Můj vůz stál. Prý mě neviděla. Sepsali jsme protokol, poškozeny byly pravé přední dveře (3 prohnutá místa) a pravé zrcátko (......

R171 - Kolik roků je záruka na lak po 6-ti letech se mi na zadní části střechy, na straně řidiče, v místě pomyslné čáry konce dveří, objevila v délce cca 10cm a šířce od 1-4mm (nepravidelně) vada laku. Vytvořila se nepravidelná mapka. Chystám se s tím po svátcích do servisu... Poraďte mi prosím co s tím?

W251 - Reklamace opravy v servisu Špatná oprava, zničený díl a neuznání chyby v servisu. Dobrý den, mám dotaz jak mám reagovat na konkrétní situaci a jaké kroky podniknout. Nechali jsme vyměnit na Mercedesu spojku od klima-kompresoru, ale v servisu se jim povedlo nový díl zničit (díl jsme si přinesli sami), vysvětlili nám že to ......

W221 - Vada po koupi Dobry den,pred 14dny sem si koupil mercedes S 350i rok 2006 ,ktery se mi nyni porouchal motoricky zacal rachtat.pri konzultaci s technikem mi bylo receno ze to vypada na vacku,prej ca 40tis tak sem oslovil prodavajiciho a ten semnou odmita otom diskutovat,jak mam prosim postupovat,kdyz auto jeste ne......

W414 - Tažné zařízení Dobrý den,prosím o radu,mám na autě závěs jehož typový list udává max.hmotnost přívěsu 1200kg,ale pod hvězdíčkou je dodatek jeli maximální hmotnost přívěsu v TP vozidla nižší,platí hodnota dle TP. V TP je psáno,tažné zařízení třída A50-X ,bržděný 750 kg,nebržděný 400kg. Vozidlo je typováno jako ná......

Jak je to s foliemi na sklech aut Tmavé folie na bočních a zadních sklech aut jsou běžnou a většinou i praktickou věcí, jak je to tedy s vyhláškou okolo nich?

Výměna motoru a administrativa s tím spojená V nedávné době jsem se opět setkal s názorem, že v dnešní době je možné vyměnit motor v autě v podstatě za jakýkoliv a na registru vozidel nechat udělat tzv. výmaz čísla motoru a je vše v pohodě. Jak to tedy je opravdu?

Zimní pneumatiky - jak to tedy opravdu je? Naši zákonodárci se opět vyznamenali, takže výklad nového nařízení používání zimních pneu není opět vůbec jednoznačný.

Pravomoci městské policie Setkali jste se s jednáním městského policisty, které Vám nepřišlo zrovna adekvátní? Za co nás vlastně MP může pokutovat?