Mercedes Benz SLR Stirling Moss
Mercedes Benz SLR Stirling Moss

Rok výroby 2003 - 2010

Wikipedia: http://en.wikipedia.org/w...#Stirling_Moss_.282009.29

Kategorie: Exluzivní vozy

SLR Stirling Moss

SLR Stirling Moss, jehož se vyrobilo pouhých 75 kusů, byl k vidění od 20. ledna do 22. února 2012 k vidění v prostorách autosalonu Mercedes na pražském Chodově. Cena tohoto modelu, který již nelze koupit, činí bezmála 19 miliónů korun.

SLR Stirling Moss, pojmenovaný po legendárním britském závodníkovi, pohání kompresorem přeplňovaný motor V8 o výkonu 650 koní. Zrychlení na stovku je otázkou 3,5 vteřiny, ručka rychloměru se zastaví až na hodnotě 350 km/h.

 

Několik zajímavostí:

Spolupráce Mercedesu a McLarenu na modelu SLR byla od začátku plánovaná jen na dobu jedné generace. Její život je u konce, celkem  vzniklo 75 kusů edice Stirling Moss s otevřenou karoserií. Cena byla stanovena na 892 tisíc Euro, asi 24 milionů Kč.

Verze nesoucí jméno slavného britského závodníka je inspirována otevřeným závodním speciálem Mercedes-Benz 300 SLR, se kterým Moss v roce 1955 vyhrál závod Mille Miglia. Základ zůstává shodný s předchozími verzemi moderního SLR, ale všechny podstatné stylistické detaily přebírá provedení SLR Stirling Moss od závodního vozu z 50. let.

Speciální edice tak nemá střechu ani boční okna a čelní sklo nahrazují malé štítky, které usměrňují proudění vzduchu nad hlavy řidiče a spolujezdce. Za sedadly se nachází aerodynamicky tvarované ochranné oblouky. I další prvky jako upravený tvar světlometů, přídavný nasávací otvor v pravém předním rohu kapoty nebo vyvedení výfuků už před předními dveřmi jsou jasným odkazem na 300 SLR.

Karoserie s originálním vzhledem je kompletně vyrobena z  kompozitu vyztuženého uhlíkovými vlákny. Aby se zachoval duch padesátých let, automobil nemá žádná okna, exteriér plynule přechází do interiéru. Výrazné jsou dva „hrby“ za řidičem a spolujezdcem (jsou v nich ukryty ochranné oblouky pro případ převrácení).

Stejně jako u historického vzoru jsou i u modelu SLR Stirling Moss boční prahy umístěny velmi vysoko. Z toho důvodu jsou dveře křídlové (otvírají se směrem dopředu).

S výchozím Mercedesem McLaren SLR je shodný šípovitý profil přídě a krátká a robustní záď. Celá karoserie je zhotovena z karbonu, což přineslo snížení hmotnosti o 200 kg. Difuzor v zadním nárazníku byl zvětšen, aby při poklesu hmotnosti zajistil odpovídající nárůst přítlaku na zadní nápravě. Při brzdění z rychlostí nad 120 km/h se aktivuje aerodynamická brzda, která zvyšuje brzdný účinek a zároveň zajišťuje větší stabilitu.

Kompresorem přeplňovaný osmiválec 5,4 l má výkon 478 kW, což je stejná hodnota jako ve verzi 722 Edition. Díky odlehčení a úpravám aerodynamiky se doba potřebná pro zrychlení na 100 km/h zkrátila u SLR Stirling Moss pod 3,5 sekundy, hranici 300 km/h při plné akceleraci pokoří za 26 sekund. Maximální rychlost je navzdory otevřené karoserii 350 km/h (+ 13 km/h).

Výroba bude probíhala od června do prosince 2009, poté, co skončíila produkce standardního SLR. Jak už bylo řečeno, vzniklo jen 75 očíslovaných kusů, které si smí zakoupit pouze současní majitelé některého z SLR. Zájemce musí zaplatit 892.500 Euro, což odpovídá 24 milionům Kč.

Na konci roku 2009 se Mercedes-Benz a McLaren v oblasti výroby sportovních aut rozdělil. Mercedes připravuje levnější sportovní model, McLaren vyvíjí hned dva modely vlastní konstrukce – supersport a menší model konkurující vozům Ferrari nebo Aston Martin.

Text použit z článku: http://news.auto.cz/nove-modely/mercedes-benz-500-75-mclaren-slr-stirling-moss-poslednich-stat-892-euro.html

Foto galerie

Fórum Technický koutek Nové téma

Inzerce / Bazar Vložit nový inzerát

Foto galerie Mercedes Benz SLR Stirling Moss

2000 Mercedes Benz SLR Stirling Moss
800 x 544 ... 47 KB
2009-12-08  hejmy


Manuály Mercedes Benz SLR Stirling Moss Vložit nový manuál

Katalogy a prospekty (1) Přidat

Model Rok Dokument Jazyk Velikost Stran
SLR Stirling Moss 2009 slr mercedes benz 722s brochure 2009.pdf Anglicky 2.21 MB 17

Poradna Vložit otázku

Naše vozidla Přidat vozidlo