Uživatel Skyair


Seznam členů
Modul SAM

2016-07-29 10:21:25 (2 měsíců, 28 dnů)

Na Fóru se často objevují dotazy, co je to Modul SAM. Po načerpání informací z několika zahraničních webů se pokusím dát obecné vysvětlení, co je SAM ve vozidle a k čemu slouží. Tedy:

  • SAM (Signal Acquisition Module) nebo (Signalerfassung Ansteuerung Module) = řídící modul detekce signálu. Funguje stejně jako síťový router na počítači nebo v komunikační síti. Sleduje vstupy z různých spínačů, ovládacích prvků, monitorovacích zařízení a výstražných systémů. Po stisknutí tlačítka do polohy "ON", signál prochází modulem SAM k zařízení, které ovládá a řídí. Pokud je něco s přístrojem nebo se něco snažíte udělat špatně, budete varováni a dostanete oznámení prostřednictvím SAM na sběrnici CAN (Controller Area Network). CAN sběrnice pošle chybovou zprávu. Například na obrazovku (multifunkční displej) nebo jinam na sdružený přístroj jako "error". Současně může být tato zpráva zapsaná do paměti a následně přečtená odpovídající diagnostikou.
  • SAM jednotky existují (jsou připojeny) u každého velkého pojistkového panelu. Například pod kapotou, v kabině, v kufru a pod. Kromě toho jsou v SAM umístěny "elektronické pojistky", uvedené ve schématech pojistek. Mimo pojistek a relé, jak již bylo řečeno, SAM mají připojení na CAN-Bus. Problémy můžou nastat u komponentů v samotném SAM (včetně pojistek a relé). Proto první věc při kontrole závad jsou pojistky a relé a v případě, že problém postihuje více komponent nebo přepínačů, může být poškozen přímo modul SAM.
  • Nejčastějším problémem či závadou je vniknutí vlhkosti. Dalším důvodem chybné funkce modulu SAM, která může působit náhodně a vyvolávat opakující se chybové hlášení a poruchy je selhání nebo podpětí baterie.

Obrázek, jak může modul (jednotka) SAM vypadat:

http://www.mercedesclub.c...al-acquisition-module.jpgSeznam členů