Články


Mercedes-Benz "Koncept GLA": Projektor na čtyřech kolech

2013-04-19 Přečteno: 2 036x

Nové  kompaktní SUV v Konceptu GLA

na autosalonu v Šanghaji od 21. do 29. dubna 2013. Koncepce kombinuje dynamický styl s jasnými přínosy pro rekreační využití. Novinkou je použití nejmodernějších laserových světlometů, poskytujících více světla a nově aplikovanou technologii s možností venkovní projekce obrazů i filmů. 

Mezi charakteristické rysy Koncept GLA patří kapota s dvěmi vyvýšenými pruhy, připomínající někdejší  pruhy na kapotě SLK R170. Ty navazují na mohutnou sportovní mřížku chladiče s centrálně umístěnou hvězdou. Nový styl  pak splývá  s dvojicí reflektorů a dvěmi vodorovnými pruhy mřížky chladiče.
Výrazná jsou vnější zpětná zrcátka s dvojicí podpůrných vzpěr. Nápadný vzhled Koncept GLA v neposlední řadě souvisí s jeho provedením v matově stříbrné barvě.


I při bočním pohledu vyvolává Koncept GLA pocit síly a důvěry. Opět se objevuje známý prvek bočních prolisů, jako filozofie současného designu Mercedes-Benz.   Dvojice sbíhajících se bočních křivek přidává pocit elegantní dynamiky. Dveřní kliky pětidveřového vozu jsou zcela zapuštěné a bezrámová boční okna zdůrazňují kupé vlastnosti tohoto vozu.
20-ti palcová kola  s jejich výrazným pětipaprskovým turbínovým designem jsou obuta pneumatikami  v rozměru 255/45 R 20.


"Svalnaté“ boky nad zadní nápravou,  zdůrazněné zvlněným C-sloupkem se  připojují k zadním širokým světlometům tak, aby kladly důraz na zadní partii vozu.  Tento dojem je posílen velkým střešním spoilerem a zakřivením zadního okna. Elegantní chromovaný pás mezi dvojitým výfukovým systémem zakončeném lichoběžníkovými koncovkami - je dalším poutavým rysem a důkazem, že vozu nechybí sportovní ambice.


Uzavírací systém umožňuje otevřít nebo zavřít dveře zavazadlového prostoru pouhým stisknutím tlačítka.  Při otevření zadních dveří s integrovaným zadním světlem se odhaluje doplňkové osvětlení, varující  blížící se vozidla na otevření  zavazadlového prostoru.

Interiér je ve znamení perfektního řemeslného zpracování.
Z hlediska designu odráží interiér jasné a stejné znaky jako u dalších nových kompaktních modelů značky Mercedes. Jsou zde interpretovány sofistikované a mimořádně kvalitní materiály. Vzrušující je kombinace kůže a tmavého pozinkovaného hliníku. Čtveřice sedadel a dveřních panelů  je čalouněná pravou kůží v hnědých odstínech.  Koncept GLA obsahuje více než 20 metrů ručně šitých švů. Šedá kůže se používá na opěradlech předních sedadel a dalších místech interiéru. Přístrojová deska je vyrobena v několika vrstvách. Na vrcholu je kůží čalouněný povrch v kombinaci s matným a leštěným hliníkem, který poskytuje potřebnou podporu pro instalované přístroje.Všechny ovládací prvky byly vytvořeny s maximální péčí a technickou precizností. Jsou vyrobeny z plexiskla, černě lakovaného zezadu a  piktogramy jsou do nich vyryté.


Větrací otvory v přístrojové desce, stejně tak i v zadní části vozu představují stylistický vývoj otvorů používaných v „Concept Style Coupe“ a jsou rovněž osvětlené zezadu. Mění barvu podle vnitřní teploty nastavené uživatelem. Při teplotě 22 stupňů Celsia se rozsvítí bíle. Pokud je přiváděn studený vzduch, pak jsou podsvíceny modře a  při „přílivu“ horkého vzduchu se přepne osvětlení na červenou.

Optická vlákna osvětlení v zavazadlovém prostoru opticky rozšiřují čáru vedle středové konzoly od přístrojové desky až k zadním sedadlům. Obdélník pásu osvětlení je vložen do podlahy zavazadlového prostoru a slouží k zdůraznění jeho povrchu. Zavazadla mohou být zajištěna pružinovými, čtyřbodovými popruhy, jaké se používají v helikoptérách.


Nový styl laserových světlometů připomíná světlo a obrazy filmových projekcí. Světlomety Konceptu GLA jsou osazeny projektory laserového paprsku. Jsou schopny promítat fotografie nebo filmy na jiný povrch, než při běžném sledování na obrazovce.  V libovolném formátu lze projekci ovládat přes COMAND Online a jako zdroj mohou sloužit obrázky a filmy z chytrého telefonu, internetu nebo z pevného disku. Alternativně může být i promítána akce živě. Koncept GLA je vybaven dvěma kamerami, které jsou v přední střešní liště. A syntézou obou je lze použít pro pořízení mnohem více, než jen 3D snímků. HD kamery lze vyjmout a například je namontovat na helmu při jízdě na horském kole. Lampa v každém fotoaparátu je schopna poskytovat i osvětlení. Alternativní možnosti k projekci jsou vidět v autě na obrazovce COMAND.

Projektory s laserovým paprskem představují mnohem více, než jen akademické cvičení inženýrů a projektantů Mercedes-Benz. Jako další vylepšení  při projekci na „Head-up“ displeji před řidičem, mohou přispět ke zlepšení bezpečnosti silničního provozu.
Pomocí funkce "Coming Home", modré světlo začne pulsovat a vůz sděluje, že je připraven a čeká na svého řidiče. Zatímco ke svícení se zde poprvé používá laserový paprsek odražený od zrcadlového objektivu, denní svítilny používají vysocesvítivé LED diody a indikátory mají podobu digitálních světelných pásů.


Pod kapotou tohoto nového Konceptu GLA je uložen čtyřválcový přeplňovaný benzínový motor o výkonu 155 kW (211 k) a zdvihovém objemu 1991ccm. Výkon je přenášen prostřednictvím 7G-DCT - dvouspojkovou, automatickou převodovkou a pohonem všech kol  4MATIC.

- délka: 4383 mm

- šířka: 1978 mm

- výška: 1579 mm


 

Zdroj: mercedes-benz-passion.com

Překlad a úprava: Skyair

Další info: 

novinky.cz

automoto.sk

auto.cz

Diskuze o článku Nové téma

Foto galerie

Mercedes Benz GLA-Class

Toto je článek o modelu Mercedes Benz GLA-Class

Mercedes-Benz GLA jde do prodeje.

Kompaktní SUV se už začne prodávat !

Na autosalonu v Šanghaji byl v dubnu 2013 představen Koncept GLA. Necelý rok po premiéře začíná prodej. Mercedes-Benz GLA je první SUV volitelně k dispozici s novou generací 4MATIC stálého pohonu všech kol s plně variabilním rozdělením točivého momentu.  Ceny GLA 200 v Německu začínají na  29.303 € (vč. 19% DPH). Díky fascinujícímu designu a vysoké každodenn...


Články