Články


Mercedes-Benz a QR kód při nehodách

2014-01-14 Přečteno: 1 443x

Když dojde k nehodě a vozidlo je vážně poškozeno tak první věc, kterou záchranné služby musí udělat, je záchrana lidských životů. To může být nebezpečné pro všechny zúčastněné, pokud nejsou k dispozici údaje o vozidle.

Pro záchranáře  je důležitý rychlý přístup k záchranným kartám. Ty obsahují všechny konstrukční detaily specifické pro daný model vozidla, jakými jsou například umístění airbagů, baterií a palivových nádrží, aby mohli bezpečně používat zařízení, jakými jsou především hydraulické frézy bez obav vzniku požáru. Již dnes všichni výrobci  poskytují záchranné karty s informacemi o  montáži těchto nebezpečných dílů ve všech svých vyráběných modelech.

Mercedes-Benz je prvním světovým výrobcem vozidel, který nabízí specifický a přímý přístup k záchranným kartám pomocí QR kódu.  Je snadné nálepkou vybavit i ojetá vozidla. Tato bezpečnostní výhoda je tedy něco, co lze v oblasti záchrany nabídnout nejen majitelům nových vozidel Mercedes-Benz. QR kód je součástí standardní výbavy všech nových vozidel od konce roku 2013.  QR kód může být instalován i ve všech ojetých vozidlech Mercedes-Benz vyrobených od roku 1990. Montáž musí být provedena v autorizovaném servisu Mercedes-Benz.

Pro snadný přístup je nálepka s QR kódem připevněna na krytu hrdla palivové nádrže a na „B“ sloupku. Tyto dvě oblasti nabízejí snadný přístup zvenčí a pouze ve výjimečných případech jsou obě vážně poškozeny.  Černobílý a dobře čitelný symbol s QR kódem je už dnes vidět prakticky všude. Uplatňuje se v inzerátech, obalech, stejně jako na vizitkách.

Pokud je kód skenován  smartphonem nebo tabletem se stávajícím připojením k internetu, lze k záchranné kartě rychle přistoupit a poskytnout informace spojené s bezpečností vozidla. Záchranná karta je v současné době v sedmi jazycích a od února 2014 se zobrazí koncovému uživateli mobilního  zařízení dokonce už ve 23 jazycích. Když není požadovaný jazyk k dispozici, text se vrátí do angličtiny. Aplikace pro záchranné služby  umožňuje přečíst záchranné karty i bez připojení k internetu a plné využití má být k dispozici do konce června 2014.

Mercedes-Benz se vzdal  patentové přihlášky, aby technologie byla dostupná pro každého.

Autor: Philipp Deppe

Překlad a úprava: Skyair

Diskuze o článku Nové téma

Foto galerie


Články